dr. Steier József (1969-1973)

„Jókais emlékek 1969-73-ból … és az alapok kamatoztatása”

 

            Öt év afrikai tartózkodás után – szüleim munkája tartott a másik kontinensen – 1969-ben felvételiztem a Jókai Mór Gimnáziumba Vermes tanár úr osztályába, az I/B-be francia tagozatra. A 36 fős osztályban kitűnő közösség alakult ki, ahol a kirándulások – Farkas tanár úrnak hála – és az őszi betakarítási munkák mellett a sport és a tanulmányi versenyek formálták közösségünket.

            Nyugodtan mondhatom, hogy a gimi legbulisabb osztálya voltunk, hiszen minden alkalmat megragadtunk, hogy táncolhassunk. Ilyenkor Almásfüzitőről cipeltem a 10 kg-os orsós magnómat, hogy a legújabb számokat hallgathassuk. „Az volt a hej igazi szép idő. Mikor egy dal, egy szó, egy hang még igazán dal, egy szó, egy hang, még igazán dal, egy szó, egy hang volt.”

            Az ének ment egy kicsit falsul – de nagy lelkesedéssel énekeltem – így aztán Schwarcz tanárnővel kiegyeztünk, hogy a zenetörténet nekem elég a megmérettetéshez, nem kell egy osztályt félrevinnem. Minden létező szakkörbe beiratkoztam, és ezek később sokat jelentettek az életemben, amikor a szakmai dolgok mellett a megszerzett többletismeretek bőven kamatoztak. Sokat köszönhetek dr. Baranyai és Zsinka tanár uraknak, akik türelemmel osztották meg velünk tudásukat.

            Elsőben osztálytitkárnak választottak, és ezt a megbízást komolyan vettem. Kitűnően szerepeltünk az iskolai rendezvényeken és sporteseményeken, de az őszi betakarítást is többször megnyertük. Harmadéven a gimnázium csúcstitkárának választottak.

            Többször indultam házi versenyeken orosz és magyar nyelvből, matematikából. Böjthe tanár úr beszélt rá, hogy harmadéven induljak földrajzból az országos tanulmányi versenyen, ahol a magyar vegyiparról írtam első tanulmányomat, és amellyel az országos középdöntőig jutottam. Egy évvel később „Latin-Amerika gazdasága” c. munkámmal már az országos döntőbe kerültem az első tíz között.

            Sportot csináltam a tanulásból, és négy éven keresztül fontosnak tartottam a kitűnő bizonyítványt, aminek hála kihagyhattam az érettségi írásbeli részét. Maximális ponttal kerültem a Marx Károly (ma Corvinus) Közgazdaságtudományi Egyetemre, ahol folytattam a tudományos ambícióimat. (Első és másodéven az Országos Tudományos Diákköri (OTDK) pályázaton különdíj, az Állami Biztosító és a Közlekedési Minisztérium pályázatainak nyereménye, majd harmadéven az OTDK-n 3 fődíj, diplomamunkám a kari tanács által kisdoktori értekezésként való elfogadása - „Summa cum Laude” fokozattal, egyetemi delegáltként két nemzetközi tudományos fórumon (Pozsony és Varsó) való részvétel, illetve az egyetem befejezésekor 3 hónapos franciaországi AIESEC ösztöndíj.)

            Először – harmadik generációs alumíniumosként – a Magyar Alumínium Trösztben kezdtem dolgozni, ahol a nagyszüleim és szüleim is dolgoztak korábban. A nemzetközi osztályon francia és orosz államvizsgával a különleges termékek fejlesztésével foglalkozhattam, és nagyon sokat utazhattam. Négy évre rá kineveztek az újonnan alakult kereskedelmi szervezet, az Aluker osztályvezetőjének, ahonnan Svédországba vitt az utam, ahol a cég első külképviseletét indítottam be (tanultam svédül és németül, de ezért a kiküldetésért fél év alatt tettem le a szakmai nyelvvel bővített felsőfokú angol nyelvvizsgát), majd az Aluker félgyártmány osztályát irányítottam, utána a Fémmunkás Vállalat marketing igazgatója lettem. Ezen felül számos kisvállalat és sportegyesület munkáját segítettem, és az első saját szabadalmamat is bejegyezték.

            1989-től vagyok önálló vállalkozó, és 1991-től foglalkozom az energetikával. A magyar gázautózás úttörőjeként 1996-ban kezdtem Dunaalmáson építeni az ország első privát energialogisztikai létesítményét, a Közép-európai Gázterminál (KEG) NyRt-t, amely 2009-ben debütált a Budapesti Értéktőzsdén. Ekkor választottak meg az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület (ETE) Esztergomi Szervezet elnökének és az Energiastratégiai és Programozási Bizottság tagjának.

Számos nemzetközi konferenciának voltam előadója az USA-tól Oroszországon át Kínáig.

            A megújuló energiákban látom a jövőt, és hozzákezdtem egy nagy álmom, egy gigantikus klímavédelmi program: a „Zöld Szahara” projekt kidolgozásához, modellezéséhez. Ezen munkámban nagy lépés volt a 3. Pekingi Klíma Világfórumon tartott előadásom – ekkor kértek fel az ENSZ mellett akkreditált IEEPA (nemzetközi energia és környezetvédelmi szervezet) energia és megújuló energia szakértőjének – továbbá az, hogy a kínai császárfa egy fajhibridjével, a smaragdfával önálló Privát Klímaszabályozó Mozgalmat (PCMM) indítottam. A fa különleges adottságaival Magyarország néhány év alatt a homokhátság, a házi kertek és az út menti hulladékterületek hasznosításával széndioxidkvóta-nagyhatalom lehet, ezzel pedig úttörői lehetünk a progresszív klímavédelemnek. Remélem, hogy a homokhátság fásítása elvezethet a Szahara kizöldítéséhez is, ami életem igazi küldetése!

            Mindehhez szilárd alapokat kaptam a Jókai Gimnáziumtól és tanári karától. Ezúton is köszönetem nyilvánítom alma materemnek, és büszke vagyok jókais múltamra!

 

dr. Steier József

(1969-1973)